איך משקיעים בנפט?

איך להשקיע בנפט?

מחיר הנפט תנודתי מאוד, ומושפע מאירועים בינלאומיים, מעלייה או מירידה בצריכה. התנודתיות הגבוהה במחיר הנפט מאפשרת לייצר רווחים גבוהים בהשקעות למצליחים לחזות את מחיר הנפט ולהפסדים גדולים לטועים בחיזוי. לאלו המעריכים שמחיר הנפט הגיע לשפל זמני, וצפוי לעלות ומחפשים להרוויח מכך – נציין את הדרכים העיקריות להשקיע בנפט. אלו השקעות הכרוכות בסיכון גדול ומתאימות למומחים בלבד.

תעודות סל

תעודת סל היא אפיק ההשקעה הנוח והישיר ביותר למשקיע המנסה להרוויח מעליית מחיר הנפט. קיימים סוגים רבים של תעודות סל בתחום הנפט, והעיקריות ביותר הן:

מניית הנפט הנסחרת האמריקנית (סימול: USO) היא תעודת סל העוקבת אחר מחיר חבית נפט. USO נסחרת כמניה לכל דבר בבורסת AMEX שבארצות הברית. הסחירות בה גבוהה ממיליון מניות ביום, והערך הכספי של המסחר בה, הוא של יותר מ-50 מיליון דולר ליום. החברה המנהלת את תעודת הסל, Victoria Bay Asset, משקיעה בחוזים עתידיים על נפט טקסני מתוק וגובה דמי ניהול של כ-0.4% לשנה. ההפרש בין מחיר הקנייה של המניה למחיר המכירה נמוך ביותר – בדרך כלל סנט אחד – ואפשר לרכוש את המנייה גם בסכום קטן יחסית. בהתאם לסוג החשבון של כל לקוח, העמלה זהה לעמלה על מניה רגילה.

מניית שירותי הנפט (סימול: OIH) היא תעודת סל הנסחרת גם היא בבורסת ה-AMEX. החברה המנהלת אותה, מריל לינץ', משקיעה במניות של חברות הנותנות שירותים לתעשיית הנפט. ה-OIH סחירה מאוד: מדובר בתנועה של יותר מ-11 מיליון מניות הנסחרות בממוצע ביום במחזור יומי של כ-1.4 מיליארד דולר.

ואצלנו - תעודות סל ישראליות: "קסם נפט" ו"תכלת נפט" הן תעודות סל ישראליות העוקבות אחר מחיר הנפט, אך נפח המסחר בהן נמוך משמעותית מנפח המסחר ב-USO.

קרנות נאמנות

דרך נוספת להשקיע בנפט היא באמצעות קרנות נאמנות ישראליות, המשקיעות במניות של חברות אנרגיה בחו"ל - אשר עיקרן חברות נפט. הקרנות הגדולות ביותר הן: "אילנות אנרגיה ותחליפים", המנהלת נכסים בערך של 64.2 מיליון שקל, ו"פקן פלוס אנרגיה", המנהלת נכסים בערך של 62.6 מיליון שקל.

חברות נפט

משקיע המחפש ערך מוסף יכול להשקיע ישירות במניות של חברות הנפט; והאפשרויות מרובות: המשקיע יכול לבחור במניות של חברות המפיקות נפט, חברות המספקות שירותים וציוד לחברות ההפקה, חברות העוסקות בחיפושי נפט, חברות המפיקות נפט מחולות הנפט בקנדה, חברות המשלמות דיבידנד גבוה וכדומה. יש לזכור שבמקרה הזה אין מהמרים רק על מחיר הנפט אלא גם על הביצועים הספציפיים של החברה שבמניה שלה משקיעים. דוגמאות לחברות בעלות פוטנציאל להשקעה:

חברת Exxon Mobil מטקסס הנסחרת בבורסת ניו יורק (סימול: XOM). הענקית האמריקנית הזו, Exxon Mobil עוסקת בהפקה, בהובלה ובמכירה של נפט וגז; תשואת הדיבידנד שהחברה משלמת לבעלי מניותיה היא כ-2%.

חברת BP, שמרכזה בלונדון, היא חברת הנפט השנייה בגודלה בעולם (נכון לימים אלו). החברה נסחרת בבורסת ניו יורק (סימול: BP); תשואת הדיבידנד שלה היא 3.6%.

חברת Halliburton, שמרכזה ביוסטון טקסס, היא חברת שירותי הנפט השנייה בגודלה אחרי (Schlumberger(SLB: Halliburton מספקת ציוד, תחזוקה ותכנון לתעשיית הנפט. החברה נסחרת בבורסת ניו יורק וסימולה .HAL; תשואת הדיבידנד – 1.1%.

חברת Baker Hughes מיוסטון טקסס גם היא חברת שירותי נפט. החברה נסחרת בבורסת ניו יורק וסימולה .BHI, ותשואת הדיבידנד – 0.8%.

חברת Suncor Energy מקנדה מפיקה נפט קל מחולות הנפט שבמחוז אלברטה. החברה מפיקה גם גז ומפעילה בתי זיקוק. היא נסחרת בבורסת ניו יורק וסימולה .SU; ותשואת הדיבידנד – 0.4%.

מחיר הנפט

בחזרה למידעון »